LED
AYDINLATMA

LED’li aydınlatma

Işıkla daha iyi deneyimler elde etmenin sonsuz yolu

 

LED’li aydınlatmanın, ışığın bulunmasından bu yana aydınlatma endüstrisinin tanık olduğu en köklü değişim olduğuna hiç şüphe yok. LED’ler, insan deneyimini geliştirmek üzere yapay ışığın kullanım biçimi ve alanları için yeni olanaklar sağlayarak ışığın doğasını değiştirmektedir.

Perakende aydınlatmasında LED

Alışveriş günümüzde bir deneyim haline gelmiştir. Aydınlatma, ister küçük, popüler bir butikte, ister büyük bir mağazada olsun, bu deneyimin yaratılmasında önemli bir rol oynar. LED çözümleri perakende mağazalarına son derece uygundur. Çarpıcı ölçüde dramatik bir efektten etkileyici ve davetkar bir efekte kadar, alışveriş deneyiminin tümüne katkıda bulunan çok çeşitli efektler sağlayabilir. Bir ürünü vurgulayabilir, drama ve ilgi uyandırabilir; ayrıca ruh halini yansıtarak alışveriş deneyimi için mükemmel ortamın yaratılmasına yardımcı olabilir. 


LED’li aydınlatma sistemleri o kadar uyarlanabilir ve esnektir ki, tek bir aydınlatma sistemi sonsuz sayıda efekt, ruh hali ve ambiyans oluşturabilir. LED’lerin ultra uzun ömrü ve yüksek enerji verimliliği sayesinde, enerjide maliyet tasarrufu çok büyük boyutlara ulaşabilir. Ayrıca, aydınlatmanın hiçbir zaman fiziksel olarak uyarlanması gerekmediğinden, müşteriler neredeyse hiç rahatsız edilmez. Böylelikle hem satışlar artar, hem de maliyetler azalır.

Ofiste LED’li aydınlatma

DayWave, Arup, AmsterdamEskiden ofis aydınlatma felsefesi, her yerde eş düzeyde aydınlatma sağlamaktı. Oysa günümüzde, aydınlatma daha dengeli olduğunda ve her işleve ayarlandığında verimliliğin önemli ölçüde artırılabildiği gittikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Bilgisayar ekranındaki yansımalar, gün ilerledikçe yorucu hale gelebilmekte ve konsantrasyon azaldıkça, verimlilik de düşmektedir.

LED temelli aydınlatma çözümleri, esneklik ve uyarlanabilirliğin yanı sıra, örneğin, günün saatini yansıtarak çalışanların daha rahat hissetmesini sağlayabilir ve performanslarını artırabilir; aynı zamanda enerji ve bakım maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir.


Otellerde LED’li aydınlatma

Bir otel veya restoranın aydınlatılması karmaşık bir işlemdir. Örneğin otellerin koridor ve hollerinin ya da resepsiyonun 7 gün 24 saat aydınlatılması gerekir. Ancak aydınlatma, uyarlanabilir olmalı ve konuğun kendini evinde, güvende ve rahat hissetmesini sağlamak üzere çok çeşitli ruh halleri yaratabilmelidir.

LED çözümleri konukların kendilerini evlerinde gibi güvende hissetmesini sağlayabilir. Bu sırada da bakım ve enerji maliyetlerinden muazzam tasarruf olanağı tanıyabilir. LED çözümleri, her biri belirli bir an ve belirli bir kullanım için özel olarak oluşturulmuş, sürekli değişen ruh halleri sağlayan bir palet oluşturabilir. Kullanıcılar için aynı derece önemli başka bir faydası da, bu tür sistemlerin az bakım gerektirmesi nedeniyle çalıştırma maliyetlerinin ciddi ölçüde azalmasıdır.


Dış mekanlarda LED'li aydınlatma

Kentsel aydınlatma ihtiyaçları değişmektedir. Artık yalnızca görünürlük ve güvenliği sağlamak üzere mahallelerde ve şehir merkezlerinde gerekli ışığı sağlamak yeterli değildir; günümüzde aydınlatma, kenti sakinleri için daha cazip hale getirerek sakinleriyle ilişkisini yeniden tanımlayacak ve yeni bir kimliğe bürünmesini sağlayacak bir gece ortamı oluşturmak üzere gittikçe daha fazla kullanılmaktadır.


LED’ler, kentsel ortamımız için heyecan verici ve pratik biçimde benzersiz bir aydınlatma yolu sağlamaktadır. Son derece uyarlanabilirdir; tasarımcıların geçmişteki statik aydınlatma anlayışından uzaklaşarak örneğin hava durumuna veya mevsime göre değişen ve bayramlarda renklenip şenlik havasını yansıtan esnek ambiyanslar yaratmaya girişmesine olanak tanır. Üstelik bunların tümünü, geleneksel aydınlatma tekniklerinin maliyetinin küçük bir kısmıyla sağlar.


Sağlık alanında LED

İnsanlar hastanelerde bulunduklarında kendilerini endişeli ve rahatsız hissedebilirler. Bu tedavi sürecini uzatabilir ve daha zor hale sokabilir. LED aydınlatma daha renkli ve yumuşak ambiyanslar yaratarak hastane atmosferini daha insancıl bir ortama dönüştürebilir. Bu insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlarken, tedavinin hızını ve kalitesinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca, LED aydınlatma hastane içinde, özellikle koridor ve genel alanlarda   yüksek enerji tasarrufu etme imkanı sunar.


LED aydınlatma teşhis alanları ve hasta odalarındaki artmosferi değiştirerek, hastalar ve personel için hastane yaşantısını iyileştirir. Yüksek enerji tasarrufu potansiyeli sayesinde hastanenin işletim maliyetinin azaltılmasını sağlar. Philips Aydınlatma, LED aydınlatma tercihlerinizde size en etkin şekilde destek verecek konumdadır.


Endüstride LED

Endüstriyel tesisler de, büyük binalarda 24/7 süren operasyonları sayesinde şüphesiz oldukça fazla enerji tüketmektedir. Ayrıca yüksek tavan yükseklikleri bakım ve lamba değişikliğini oldukça maliyetli kılar.

Son nesil yenilikçi LED çözümlerimizle endüstride bu tür zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabiliriz.


LED çözümlerimiz uzun ömürleri sayesinde sık lamba değişim ihtiyacını ortadan kaldıraracak, enerji tüketimini önemli ölçüde azaltırken ışığın yüksek kalitesinden ödün vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. En son LED yeniliklerimiz, endüstriyel faaliyetlerinizin daha sürdürülebilir ve uygun maliyetli olmasına yardımcı olabilir.